english
Społeczeństwo na rzecz tolerancji
Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii

Szerzenie nienawiści przez Bartosza Kaczmarka

Szerzenie nienawiści przez Bartosza Kaczmarka
Pan Bartosz Kaczmarek na swoim profilu internetowym umieszcza treści ksenofobiczne, propagujące mowę nienawiści i przemoc względem osób odmiennej narodowości, religii. Jest to tym bardziej bulwersujące, że jest on osobą publiczną, szefem poznańskich struktur SLD w Poznaniu - mieście, w którym dochodziło już do napaści na obcokrajowców.

Udostępnianie treści z profilu "Nie ustępuj islamskim imigrantom", takich jak "Rosyjscy patrioci przyuważyli muzułmańskiego handlarza narkotyków przy szkole", na którym widzimy grupę Rosjan zatrzymujących innego Rosjanina i dokonujących samosądu. Opis filmu jest kłamliwy, samosąd wykonywany jest prawdopodobnie przez obywateli rosyjskich na obywatelu rosyjskim, jednak jego tytuł może być odbierany jako zachęta do podobnych działań wymierzonych w obcokrajowców, szczególnie wyznawców islamu. Udostępnianie takich treści jest jawnym nawoływaniem do przestępstw z nienawiści.

Artykuły "Polityka migracyjna Merkel zagraża Niemcom - wysoki poziom zachorowań na AIDS i syfilis wśród muzułmanów" jest kolejną treścią udostępnianą przez Pana Kaczmarka. Tekst ten nawiązuje do zabiegów, jakimi posługiwała się nazistowska propaganda. Tak jak naziści bezpodstawnie oskarżali Żydów o rozpowszechnianie chorób, by wzbudzić strach i nienawiść, tak ten artykuł - w tym samym celu - bezpodstawnie oskarża migrantów o rozpowszechnianie chorób. Pan Kaczmarek, udostępniając takie treści, czy wypowiadając się o migrantach w następujący sposób: "Można oczywiście używać pięknych słów i mówić o tolerancji. Ale polska służba zdrowia nie jest przygotowana, by rozpoznawać choroby, które ci uchodźcy mogą tu przywieźć. To jest cała masa pasożytów", wpisuje się w retorykę, jakiej używali naziści, retorykę, która może usprawiedliwiać akty agresji na migrantach.

Cytaty z wypowiedzi Pana Bartosza Kaczmarka za: "Gazeta Wyborcza" dodatek poznański z 14.06.2016: "Nowy szef poznańskiego SLD nie lubi uchodźców" (http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36037,20235682,nowy-szef-poznanskiego-sld-nie-lubi-uchodzcow.html...)

Podjęte interwencje

27.07.2016

Prokuratura Rejonowa Poznań - Stare Miasto wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia

20.06.2016

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu.
mowa nienawiści
dyskryminacja ze względu na przynależność etniczną, narodową lub rasową
dyskryminacja ze względu na przynależność wyznaniową lub bezwyznaniowość
propagowanie faszystowskiego lub totalitarnego ustroju państwa
Zgłaszający: Anonim
Miejsce incydentu: facebook.com
Data zgłoszenia: 17.06.2016
Data aktualizacji: 12.08.2016
Status: zamknięte
X
Pobierz