english
Społeczeństwo na rzecz tolerancji
Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii

Organizacja koncertów "Ku niepodległej vol.5"

Organizacja koncertów

Na koncerty 9-11.11.2014 zaproszeni zostali wykonawcy z Polski, Francji i Węgier, którzy w swoich utworach propagują ustrój faszystowski i nawołują do nienawiści ze względu m.in. na odmienny kolor skóry i odmienną przynależność etniczną:

- Nordica - projekt członków zespołu Agressiva 88, który nagrał utwory o tak wymownych tytułach jak: "Dumny nadczłowieku", "Narodowi Socjaliści", "Biała Kurwa Czarnucha";
- Fehér Törvény (NSHC - National Socialist Hard Core - podpisują zespół organizatorzy) - jeden z najdłużej występujących zespołów węgierskiej sceny nacjonalistycznej. Grali na Festiwalu Sons of Europe - hołdzie dla niemieckich żołnierzy walczących o Budapeszt. http://users.atw.hu/uj-rend/k%E9pek/Koncertek%20-%20Plak%E1t/brutal88party.html - plakat z okazji urodzin Adolfa Hitlera;
- Lemovice - skinheadowska grupa z Francji, często występująca na imprezach faszystowskiej organizacji Blood & Honour, której nazwa nawiązuje do motta Hitlerjugend. Lemovice nie kryją podziwu dla twórcy B&H Iana Stuarta Donaldsona, rasisty, antysemity i wielbiciela Adolfa Hitlera. Jedni z uczestników tegorocznego Festiwalu Orle Gniazdo;
- SPS - pod tą nazwą ukrywają się członkowie niesławnej Agressivy 88 (dwie ósemki symbolizują zawołanie "Heil Hitler"), w jednym z utworów śpiewającej np. "Aryjska kultura teraz potrzebuje właśnie nas, gdy traci nadzieję w nowy, lepszy, doskonalszy dzień (...) Tak, to właśnie my - narodowi socjaliści, tak, to my - biali rasiści";
- NORDICA - to również zespół tych samych członków, na koncertach wykonujący m.in. cover najbardziej znanej polskiej grupy neonazistowskiej, Konkwisty 88: "Biały honor, biała duma";
- IRYDION - zespół powiązany ze sceną neofaszystowską. Ich utwory znajdują się na składance ze stricte faszystowskimi zespołami z całej Europy;
- STALAG -.wcześniej w nazwie wpisywana była cyfra "14" w nawiązaniu do rasistowskiego sloganu "14 słów". Ich płyta dostępna jest w neofaszystowskiej dystrybucji: http://www.gjallarhorn-klangschmiede.com/.

- ALL BANDITS - występuje na koncertach w kraju i zagranicą wspólnie z neonazistowskimi zespołami.
Patronat nad festiwalem objęły m.in. Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości" i Strong Survive (SS) - wytwórnia płytowa specjalizująca się w wydawaniu nazistowskiej muzyki. Wsród promowanych przez nią zespołów znajdują takie neonazistowskie grupy jak Honor (jedne z najbardziej znanych utworów: "Rudolf Hess"; "Narodowy Socjalizm"), Gammadion (nazwa to greckie określenie swastyki), Tormentia i amerykańskie Bound For Glory, które w 1996 roku koncertowało w Polsce obok Honoru i Konkwisty 88 na tle baneru Blood & Honour.

Podjęte interwencje

02.02.2015

Prokurator Generalny przychylił się do naszej prośby i przyjrzał się sposobowi, w jaki prokuratury rozpatrywały nasze zgłoszenia o koncertach neonazistowskich. W prowadzeniu obu spraw - dotyczących festiwalu Orle Gniazdo oraz festiwalu Ku Niepodległej vol.5 - dopatrzył się uchybień.

27.01.2015

Postanowieniem prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście umorzono dochodzenia ws. publicznego propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa oraz publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i rasowych podczas koncertu "Ku Niepodległej vol.5" zorganizowanego z okazji Święta Niepodległości w dn. 9-10.11.2014 w Warszawie na podstawie art. 17 par. 1 pkt. 2kpk, wobec braku znamion czynu zabronionego.

19.12.2014

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita wysyła list do Prokuratora Generalnego z prośbą o zwrócenie uwagi na sposób rozpatrywania przez prokuraturę zawiadomień o odbywaniu się festiwali, na których głoszone są rasistowskie treści.

28.11.2014

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Żoliborz wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia "wobec stwierdzenia, iż ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa", ponieważ, jak uzasadnia, zgłoszone do prokuratury szerzenie nienawistnych treści odbywa się w ramach działalności artystycznej.

07.11.2014

Do wiadomości Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita: List od Rzecznika Praw Obywatelskich do Komendanta Głównego Policji informujący o monitorowaniu sprawy przez RPO. Rzecznik przypomina, że przeciwdziałanie przestępstwom z nienawiści "pozostaje w szczególnym zainteresowaniu organów ścigania, na co wskazuje choćby działalność Policyjnej Platformy przeciw Nienawiści".

03.11.2014

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita wysyła list do właściciela klubu Tawerna Latający Holender, w którym miały odbyć się koncerty, z informacją o zgłoszeniu wydarzenia do prokuratury.

31.10.2014

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita publikuje "Oświadczenie w sprawie neonazistowskich koncertów", pod którym podpisuje się 27 organizacji pozarządowych.

25.10.2014

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita zgłasza wydarzenie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie i do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola.
mowa nienawiści
dyskryminacja ze względu na przynależność etniczną, narodową lub rasową
propagowanie faszystowskiego lub totalitarnego ustroju państwa
Zgłaszający: Anonim
Miejsce incydentu: Warszawa
Data zgłoszenia: 25.10.2014
Data aktualizacji: 18.02.2015
Status: w toku
X
Pobierz