english
Społeczeństwo na rzecz tolerancji
Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii

Strona rozpowszechniająca kłamstwo oświęcimskie

Strona rozpowszechniająca kłamstwo oświęcimskie

Strona http://www.gazetawarszawska.com/politics/6120-juri-lina-architekci-oszustwa rozpowszechnia kłamstwo oświęcimskie. Autor zamieszczonych na stronie informacji jawnie neguje prawdę o niemieckich zbrodniach dokonanych na Żydach, uznając, że powszechnie przyjęta interpretacja Holokaustu jest zafałszowana, pisząc m.in.:

"Ale nie ma żadnego dowodu na mord 600.000 Żydów w Bełżcu, ani jednego niemieckiego dokumentu. Nie znaleziono żadnych masowych grobów, ani popiołów po zamordowaniu 600.000 i spaleniu ich. Nigdzie nie znaleziono komór gazowych."

Tzw. kłamstwo oświęcimskie jest powszechnie potępione, jako niezgodne z prawdą historyczną oraz niezgodne z pamięcią i czcią dla ofiar Holocaustu. W Polsce istnieją obostrzenia prawne, nakładające na organy państwowe obowiązek ścigania z urzędu osób szerzących to kłamstwo. Na podstawie art. 55 Ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej  Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zaprzeczanie publicznie i wbrew faktom zbrodniom, o których mowa w art. 1 pkt 1 ustawy, jest przestępstwem ściganym z urzędu. Czynami określonymi w art. 1 pkt 1 ustawy są m.in. popełnione na osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości w okresie od dnia 1 września 1939 r. do dnia 31 lipca 1990 r. zbrodnie nazistowskie i inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne. Ustawa zabrania negacji "wszelkich zbrodni popełnionych przez systemy totalitarne, zarówno w mutacji faszystowskiej, jak komunistycznej".
Podjęte interwencje

02.07.2018

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie umorzyła śledztwo

05.01.2018

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie wszczęła śledztwo

25.10.2017

Stowarzyszenie składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu
inne / nie jestem pewny
Miejsce incydentu: http://www.gazetawarszawska.com/politics/6120-juri-lina-architekci-oszustwa
Data zgłoszenia: 25.10.2017
Data aktualizacji: 09.07.2018
Status: zamknięte
X
Pobierz