english

Antysemickie wypowiedzi i grafiki

Antysemickie wypowiedzi i grafiki
Marcin Bustowski, przewodniczący ZZRR Solidarni, w swoich filmikach aktywnie promuje antysemityzm, nawołuje do działania, wręcz nawołuje do ataków.

Pan Marcin Bustowski, przewodniczący Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej ?Solidarni?, jest publicznie znany przede wszystkim ze swojej działalności społecznej oraz internetowej. Przede wszystkim jednak pan Bustowski wykorzystuje swoją pozycję przewodniczącego związku zawodowego oraz osobowości internetowej (zasięgi filmów pana Bustowskiego w serwisie YouTube osiągają 100-200 tys. widzów) do siania nienawistnej, antynaukowej i antysemickiej nagonki, przy czym w ostatnim czasie zradykalizował się i zaczął wielokrotnie nawoływać do przemocy.

Na filmie z dnia 1 marca zamieszonym na profilu FB ?Jerzy Bustowski? pan Marcin Bustowski używa zwrotów takich jak:
? ?Pozbywanie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz agentury amerykańsko-izraelskiej?.
? ?Sprowadzanie tej nacji izraelskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dlatego, że oni mają tutaj ziemię obiecana, tam się kończą podstawowe złoża jak woda (...) więc oni sobie tutaj założyli, że nas tutaj zdepopulują, zdepopulują nas poprzez żywność.?
? ?Jak widzicie trzeba podjąć odpowiednie działania, trzeba przejąć władzę w kraju, ale żeby władzę przejąć w kraju, trzeba stworzyć do tego odpowiednią ilość odpowiednich osób, w całym kraju, którzy będą podejmowali działania zmierzające do naprawy tego wszystkiego?.
? ?Nie ma być palonej chanuki w polskim Sejmie. To jest rzecz niebywała, żeby polski Sejm, polski Senat, polski dom prezydencki był traktowany bardziej poważnie w kontekście agentury amerykańsko-izraelskiej, aniżeli reprezentacji narodu polskiego?.

Na filmie z dnia 18 marca na profilu FB ?Jerzy Bustowski? pan Marcin Bustowski używa zwrotów takich jak:
? ?Im więcej ludzi będzie maseczki stosowało, tym więcej będzie umierało. Panie Morawiecki, pan nie jesteś Polak, pan reprezentujesz interesy agentury amerykańsko-izraelskiej i robicie świetny biznes na Polakach, na maseczkach i wmawiacie ludziom, że to ma chronić przed wirusem.

Grafiki umieszczone na twitterze Marcina Bustowskiego przedstawiająca flagę Izraela razem z symboliką faszystowską oraz są w inny sposób jawnie antysemickie.

Informacje uzupełniające

Podjęte interwencje

29.03.2021

Stowarzyszenie składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu

11.05.2021

Komenda Rejonowa Policji Warszawa V wszczęła dochodzenie

09.09.2021

Prokuratura Rejonowa Warszawa - Żoliborz umorzyła dochodzenie
dyskryminacja
propagowanie faszystowskiego lub totalitarnego ustroju państwa
TŁO INCYDENTÓW
przynależność etniczna, narodowa lub rasowa
Miejsce incydentu: Facebook.com; YouTube.com; Twitter.com
Data zgłoszenia: 26.03.2021
Data aktualizacji: 17.09.2021
Status: zamknięte
X
Pobierz